Respublika bolalar kutubxonasi
Blokcheyn iqtisodiyoti: Institutsional kriptoiqtisodiyot bo‘yicha yangi boshlovchilar uchun qo‘llanma
Respublika bolalar kutubxonasi — bu tarixiy binoda joylashgan zamonaviy kitob muassasasi, madaniyat markazi va bolalar hamda kattalar uchun ochiq jamoat makonidir. Loyihaning yuragida — 1965-yildan buyon shu manzilda faoliyat yuritib kelayotgan bolalar kutubxonasi mavjud. Bugungi kunda kutubxonada ochiq kitob fondi, ommaviy dasturlar, ustaxonalar, qiziqishlar bo‘yicha to‘garaklar va barcha uchun erkin axborot olish imkoniyati mavjud. Dastur asosan 3 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga qaratilgan. Ular uchun kutubxona o‘qish, ijodkorlik va salohiyatni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratadi. Bizningcha, bu nafaqat bolalar, balki kattalar uchun ham muhim. Kutubxona dasturida ular uchun ham joy va vaqt ajratilgan.
Bino 1909-yilda me’mor Markevich tomonidan qurilgan. Dastlab bu paxta fabrikasi egasi Vadyayevning uyi bo‘lgan, 1910-yildan boshlab esa jamoat yig‘inlari o‘tkaziladigan joy sifatida ishlatilgan. 1930-yillarda bu yerda “Komsomolning 30 yilligi” nomli kinoteatr ochilgan. Hozirda faqat binoning chap qanoti — kutubxona joylashgan qismi saqlanib qolgan. Unda Markaziy Osiyodagi eng yirik bolalar kitoblari to‘plamlaridan biri mavjud — 200 mingdan ortiq nusxa. 2020-yilda binoni rekonstruksiya qilish loyihasi taqdim etilgan, uni Rossiyadagi Ludi Architects byurosi amalga oshiradi.
Respublika bolalar kutubxonasining rekonstruksiyasi, qayta ochilishi va dasturiy yangilanishi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan boshlangan. Bu O‘zbekistonda ilk bor amalga oshirilayotgan shunday loyiha hisoblanadi. Jamg‘arma o‘z missiyasi doirasida kutubxonani xalqaro darajadagi zamonaviy muassasa sifatida saqlab qolish va rivojlantirish, uning faoliyatini dolzarblashtirish hamda zarur imkoniyat va resurslar bilan ta’minlash vazifasini o‘z zimmasiga olgan. Ushbu loyiha...

The Republican Children's Library
The Republican Children's Library is a modern book institution, cultural center, and public space for children and adults in a historic building. At the heart of the project is a children's library that Tashkent residents know and remember: it has been in operation at this location since 1965. The library today has an open book collection, a public program with workshops, hobby clubs, and free access to information for everyone. The program focuses on children from 3 to 16 years old. For them, the library provides a favorable environment for study, creativity, and potential development. We also believe that this is important not only for children, but also for adults, for whom there is a place and time in the library's program.
The building was built in 1909 by the architect Markevich. It was originally the home of a cotton mill owner, Vadyaev, and since 1910, it has been used as a public meeting venue. In the 1930s, the cinematic theater "30 Years of the Komsomol" was opened here. Only the left side of the building, where the library is located, has been preserved. It holds one of the largest collections of children's books in Central Asia – more than 200,000 items. In 2020, a project for the reconstruction of the building will be presented, which will be handled by the Ludi Architects Bureau (Russia).
Reconstruction, relaunching, and reprogramming of the Republican Children's Library was initiated by the Foundation for the Development of Culture and Art. This is the first such project launched in Uzbekistan. As part of its mission, the Foundation undertakes the task of maintaining and developing the library as a modern institution of international level, actualizing its work and providing the necessary opportunities and resources for its development. The project has become a precedent for the