Respublika bolalar kutubxonasi
Blokcheyn iqtisodiyoti: Institutsional kriptoiqtisodiyot bo‘yicha yangi boshlovchilar uchun qo‘llanma
Respublika bolalar kutubxonasi — bu tarixiy binoda joylashgan zamonaviy kitob muassasasi, madaniyat markazi va bolalar hamda kattalar uchun ochiq jamoat makonidir. Loyihaning yuragida — 1965-yildan buyon shu manzilda faoliyat yuritib kelayotgan bolalar kutubxonasi mavjud. Bugungi kunda kutubxonada ochiq kitob fondi, ommaviy dasturlar, ustaxonalar, qiziqishlar bo‘yicha to‘garaklar va barcha uchun erkin axborot olish imkoniyati mavjud. Dastur asosan 3 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga qaratilgan. Ular uchun kutubxona o‘qish, ijodkorlik va salohiyatni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratadi. Bizningcha, bu nafaqat bolalar, balki kattalar uchun ham muhim. Kutubxona dasturida ular uchun ham joy va vaqt ajratilgan.
Bino 1909-yilda me’mor Markevich tomonidan qurilgan. Dastlab bu paxta fabrikasi egasi Vadyayevning uyi bo‘lgan, 1910-yildan boshlab esa jamoat yig‘inlari o‘tkaziladigan joy sifatida ishlatilgan. 1930-yillarda bu yerda “Komsomolning 30 yilligi” nomli kinoteatr ochilgan. Hozirda faqat binoning chap qanoti — kutubxona joylashgan qismi saqlanib qolgan. Unda Markaziy Osiyodagi eng yirik bolalar kitoblari to‘plamlaridan biri mavjud — 200 mingdan ortiq nusxa. 2020-yilda binoni rekonstruksiya qilish loyihasi taqdim etilgan, uni Rossiyadagi Ludi Architects byurosi amalga oshiradi.
Respublika bolalar kutubxonasining rekonstruksiyasi, qayta ochilishi va dasturiy yangilanishi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan boshlangan. Bu O‘zbekistonda ilk bor amalga oshirilayotgan shunday loyiha hisoblanadi. Jamg‘arma o‘z missiyasi doirasida kutubxonani xalqaro darajadagi zamonaviy muassasa sifatida saqlab qolish va rivojlantirish, uning faoliyatini dolzarblashtirish hamda zarur imkoniyat va resurslar bilan ta’minlash vazifasini o‘z zimmasiga olgan. Ushbu loyiha...

Блокчейн-экономика: Путеводитель для начинающих по институциональной криптоэкономике
Республиканская детская библиотека — это современное книжное учреждение, культурный центр и общественное пространство для детей и взрослых, расположенное в историческом здании. В основе проекта — детская библиотека, знакомая и памятная ташкентцам: она действует по этому адресу с 1965 года. Сегодня библиотека предлагает открытый доступ к книжному фонду, общественную программу с мастер-классами, кружками по интересам и свободный доступ к информации для всех. Программа ориентирована на детей от 3 до 16 лет. Для них библиотека создает благоприятную среду для учебы, творчества и раскрытия потенциала. Мы также уверены, что это важно не только для детей, но и для взрослых, для которых в программе библиотеки также найдется место и время.
Здание было построено в 1909 году архитектором Маркевичем. Изначально это был дом владельца хлопкозавода Вадяева, а с 1910 года оно использовалось как место для общественных собраний. В 1930-х годах здесь был открыт кинотеатр «30 лет ВЛКСМ». До наших дней сохранилась только левая часть здания, где сейчас расположена библиотека. Она содержит одну из крупнейших коллекций детских книг в Центральной Азии — более 200 000 экземпляров. В 2020 году был представлен проект реконструкции здания, за который отвечает архитектурное бюро Ludi Architects (Россия).
Реконструкция, перезапуск и новое программное наполнение Республиканской детской библиотеки были инициированы Фондом развития культуры и искусства. Это первый подобный проект в Узбекистане. В рамках своей миссии Фонд берёт на себя задачу по поддержке и развитию библиотеки как современного учреждения международного уровня, актуализируя её деятельность и предоставляя необходимые ресурсы для развития. Этот проект стал прецедентом для...